Hösttävlingsö 2009-10-25 14:46
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      Dst Klubb                          Tid 



H80  (3)       1940 m                      

    1          Bengt Borg                  6 Göteborg-Majorna OK          35:16 
    2          Sven Åke Pettersson         6 Kungälvs OK                  53:23 
    3          Hugo Krause                 6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:32:00 



H75  (5)       1940 m                      

    1          Björn Broman                6 Göteborg-Majorna OK          34:36 
    2          Gunnar Larsson              2 Uddevalla IS                 39:30 
    3          Rolf Osbeck                 6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:58 
    4          Nils Rågstedt              13 IS Kullen                    41:05 

               Rolf Blom                   6 Frölunda OL               ej start 



H70  (11)      2290 m                      

    1          Roland Dahl                 6 IFK Göteborg                 25:52 
    2          Matts Mattsson              2 OK Gipen                     29:35 
    3          Ingemar Holmberg           20 IF Hagen                     30:33 
    4          Agne Östensson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        31:52 
    5          Ingemar Alfredsson          6 IK Uven                      31:54 
    6          Per-Hugo Lundgren           6 Lerums SOK                   34:08 
    7          Andre Alexandersson         6 Kungälvs OK                  36:04 
    8          Jan Kjellström              6 Frölunda OL                  36:12 
    9          Åke Hogedal                 6 Kungälvs OK                  38:20 

               Leif Johansson             20 Trollhättans SOK          ej start 
               Rolf Stenström             20 Vänersborgs SK            ej start 



H65  (17)      2290 m                      

    1          Lars Ljungberg             20 Trollhättans SOK             24:37 
    2          Åke Eckerbom               14 IFK Sävsjö                   25:06 
    3          Kurt Fredrixon             20 OK Skogshjortarna            27:26 
    4          Lars Johansson             20 OK Skogshjortarna            27:52 
    5          Bengt Börjesson             6 OK Alehof                    29:57 
    6          Hans Johansson              6 IK Stern                     31:18 
    7          Henrik Bergman             20 OK Tranan                    31:22 
    8          Gunnar Persson              2 Svanesunds GIF               31:54 
    9          Harry Lundström             7 OK Löftan                    33:35 
   10          Acke Wåhlander              6 Göteborg-Majorna OK          34:18 
   11          Mårten Svensson             2 Stångenäs AIS                35:38 
   12          Sune Mentor                 6 Göteborg-Majorna OK          40:43 
   13          Tore Pettersson             2 OK Gipen                     41:40 
   14          Erling Tällberg             2 Stigsökarna                  41:49 
   15          Bengt Åkerström            20 SOK Träff                    46:31 

               Ingvar Ottosson             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
               Stig Wallin                 6 Lerums SOK                ej start 



H60  (17)      2290 m                      

    1          Rune Sandberg               2 Uddevalla OK                 23:18 
    2          Per-Arne Källén             2 Uddevalla OK                 23:20 
    3          Anders Björnberg            6 Frölunda OL                  24:05 
    4          Johnny Karlsson             2 Uddevalla OK                 28:54 
    5          Ingmar Olsson              20 Herrljunga SK Skid o OL      30:38 
    6          Jan Larsson                 6 Sävedalens AIK               31:07 
    7          Bo Hjalmarsson             20 Gällstadbygdens SoK          32:05 
    8          Hans Morgan Carlsson        6 IFK Göteborg                 32:14 
    9          Bengt-Rune Wallström        6 IK Uven                      32:56 
   10          Sten Olsson                 6 OK Alehof                    34:31 
   11          Lars-Olof Rönnqvist         7 OK Löftan                    36:44 
   12          Sten Helmertz               6 FK Herkules                  39:36 
   13          Arne Bigsten                6 FK Herkules                  51:07 

               Bengt-Olof Johansson        2 Stångenäs AIS             Ej godk. 
               Olof Karlsson               2 Uddevalla OK              ej start 
               Mats Kågesson               6 Lerums SOK                ej start 
               Lennart Andersson           6 Göteborgs Skidklubb       ej start 



H55  (15)      2860 m                      

    1          Bengt Jonasson              6 Göteborg-Majorna OK          27:46 
    2          Lars Hogedal               20 Vänersborgs SK               29:39 
    3          Olle Adolfsson              6 Lerums SOK                   29:56 
    4          Thore Jansson               6 Kungälvs OK                  32:23 
    5          Sten Blomström              6 IK Stern                     35:43 
    6          Per Fredriksson            20 OK Skogshjortarna            35:52 
    7          Mats Blom                   2 Ljungskile FK                36:27 
    8          Lars Ekberg                20 Trollhättans SOK             36:46 
    9          Gunnar Bejbom               2 Uddevalla OK                 36:59 
   10          Sven-Erik Molander          6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:13 
   11          Kjell Ehrencrona            6 IFK Göteborg                 38:33 
   12          Bror Widen                  2 Uddevalla OK                 39:31 
   13          Björn Engström              6 Lerums SOK                   41:40 
   14          Torbjörn Olsson             6 Göteborg-Majorna OK          45:14 

               Kent Kardell                2 Ljungskile FK             j fullf. 



H50  (20)      2860 m                      

    1          Kjell Andersson             6 Sävedalens AIK               25:49 
    2          Arne Karlsson              15 Tumba-Mälarhöjden OK         26:44 
    3          Anders Spånér               6 Sävedalens AIK               28:43 
    4          Christer Bergagård          6 Tolered-Utby Ol-klubb        28:47 
    5          Tomas Karlsson             20 OK Skogshjortarna            29:41 
    6          Stefan Sjöblom              6 Frölunda OL                  30:02 
    7          Per-Olov Sjöström          21 Västerås SOK                 31:19 
    8          Bertil Thomas               6 Lerums SOK                   31:55 
    9          Lars Elfving                2 OK Gipen                     34:14 
   10          Tomas Nilsson               2 OK Gipen                     36:23 
   11          Dick Nyman                  2 Uddevalla IS                 36:45 
   12          Martin Eickhoff             6 Sävedalens AIK               37:16 
   13          Tommy Roos                 20 Falköpings AIK OK            38:41 
   14          Lennart Larsson            20 OK Flundrehof                39:25 
   15          Magnus Uppström             6 FK Herkules                  39:58 
   16          Conny Sahlin               20 Vänersborgs SK               40:14 
   17          Jan Arvidsson              20 OK Skogshjortarna            41:38 
   18          Peter Ramle                 6 Sjövalla FK                  46:00 

               Jörgen Ivarsson            20 Hestra IF                 Ej godk. 
               Bernt Andersson             7 IF Rigor                  ej start 



H45  (22)      3580 m                      

    1          Magnus Wide                 6 FK Herkules                  33:59 
    2          Stig Larsson                6 Göteborg-Majorna OK          34:10 
    3          Ragnar Uppström             6 FK Herkules                  35:58 
    4          Stefan Gustavsson           6 IFK Göteborg                 36:50 
    5          Tomas Karlsson              2 OK Skogsmunken               37:48 
    6          Nils-Olof Larsson          20 Vänersborgs SK               38:09 
    7          Christer Borg               6 Göteborg-Majorna OK          38:16 
    8          Stefan Hammar               6 FK Herkules                  40:08 
    9          Christer Carlsson           6 Sävedalens AIK               41:11 
   10          Lars G Johansson           20 Vänersborgs SK               41:18 
   11          Dag Tryggö                 20 Trollhättans SOK             41:38 
   12          Mats G Andersson           20 OK Skogshjortarna            42:19 
   13          Bengt Grewin                6 Frölunda OL                  46:21 
   14          Hans Lindgren              20 OK Skogshjortarna            52:21 
   15          Krister Wessmark           20 OK Flundrehof                56:03 
   16          Hans Voksepp               20 OK Skogshjortarna            58:01 
   17          Anders Ingelhag             6 Frölunda OL                1:34:32 

               Sven Börjeson               6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
               Sören Knuts                20 Trollhättans SOK          Ej godk. 
               Anders Kjellberg           20 OK Flundrehof             ej start 
               Magnus Joelsson            20 SOK 68                    ej start 
               Per-Arne Wahlgren           6 Sjövalla FK               ej start 



H40  (5)       3580 m                      

    1          Tommy Johansson             2 Stångenäs AIS                30:05 
    2          Martin Mandinger           20 Trollhättans SOK             33:48 
    3          David Gabrielsson           6 Sävedalens AIK               35:41 
    4          Erik Agrell                 6 Sävedalens AIK               44:36 
    5          Robert Wieslander           2 OK Skärmen                   49:33 



H35  (7)       3910 m                      

    1          Magnus Homann               6 Frölunda OL                  36:52 
    2          Richard Sott                6 Frölunda OL                  39:45 
    3          Stefan Johansson            6 Frölunda OL                  40:39 
    4          Jörgen Nyman                2 OK Gipen                     54:42 
    5          Sven Arne Karlsson         20 Trollhättans SOK             54:52 
    6          Bo Kron                    20 OK Flundrehof                55:24 
    7          Per Rubendahl              20 OK Skogshjortarna            58:09 



H21  (20)      4560 m                      

    1          Klas Dalberg                6 Göteborg-Majorna OK          32:21 
    2          Gunnar Elveljung            6 IFK Göteborg                 35:08 
    3          Martin Hogedal              1 OK Orion                     36:30 
    4          Erik Tholén                20 OK Skogshjortarna            36:52 
    5          Oscar Svalin               20 Vänersborgs SK               37:02 
    6          Jonatan Larsson             2 Uddevalla OK                 37:41 
    7          Nichlas Wallström           6 Sävedalens AIK               38:06 
    8          Martin Ahlqvist             6 Frölunda OL                  39:18 
    9          Christoffer Ohlsson         2 Uddevalla OK                 40:46 
   10          Jonas H T Karlsson          2 OK Skogsmunken               42:10 
   11          Victor Flingmark            2 Uddevalla OK                 44:09 
   12          Martin Dahlgren-Rosén      15 Järla IF OK                  48:01 
   13          Viktor Govik                2 Stångenäs AIS                48:03 
   14          Anders Ohlsson              2 Uddevalla OK                 52:25 
   15          Niklas Helmertz             6 FK Herkules                  53:11 
   16          Martin Holgersson          14 IK Hakarpspojkarna         1:17:47 

               Mats Christiansson          2 Uddevalla OK              Ej godk. 
               Andreas Claesson           20 OK Kullingshof            ej start 
               Joakim Axelsson             2 OK Skogsmunken            ej start 
               Nils Gustavsson             6 IFK Göteborg              ej start 



H20  (5)       3580 m                      

    1          Marcus Hansson              2 OK Gipen                     31:02 
    2          Anton Frisk                 2 OK Skogsmunken               38:47 
    3          Tobban Karlsson             2 OK Skogsmunken               43:53 
    4          Fredrik Wessmark           20 OK Flundrehof                46:06 
    5          Hugo Engström               6 Lerums SOK                   47:33 



H16  (1)       3710 m                      

    1          Pontus Jansson              6 Kungälvs OK                  50:43 



H14  (8)       2940 m                      

    1          Oskar Lindqvist             6 Sävedalens AIK               21:01 
    2          Mattias Johansson           2 Stångenäs AIS                24:35 
    3          John Gabrielsson            6 Sävedalens AIK               26:01 
    4          Oscar Renberg               6 FK Herkules                  26:08 
    5          Arvid Hammar                6 FK Herkules                  34:14 
    6          Jesper Jansson              6 Kungälvs OK                  35:57 
    7          Nils Ingelhag               6 Frölunda OL                  39:13 
    8          Dennis Karström             6 FK Herkules                  53:19 



H12  (3)       2560 m                      

    1          Rasmus Arfwedson            6 Frölunda OL                  17:56 
    2          Carl Agrell                 6 Sävedalens AIK               36:39 
    3          Emil Evertsson              2 Stenungsunds OK            1:04:14 



H10  (7)       2200 m                      

    1          Joar Tryggö                20 Trollhättans SOK             20:31 
    2          Jonas Lauri                 6 FK Herkules                  21:03 
    3          Eskil Tryggö               20 Trollhättans SOK             22:02 
    4          Benjamin Gabrielsson        6 Kungälvs OK                  34:00 
    5          Niclas Flach                2 OK Gipen                     48:22 
    6          Oscar Karlsson             20 Trollhättans SOK           1:03:36 

               Nils Hammar                 6 FK Herkules               Ej godk. 



D75  (1)       1940 m                      

    1          Signe Nyman                 2 Uddevalla IS                 39:40 



D70  (8)       1940 m                      

    1          Kerstin Fredriksson         2 Ljungskile FK                28:10 
    2          Gull-Britt Grönberg         6 Kungälvs OK                  34:52 
    3          Gudrun Broman               6 Göteborg-Majorna OK          37:27 
    4          Lisbeth Johansson          20 OK Skogshjortarna            40:50 
    5          Gunnel Börjesson            6 IK Uven                      45:22 
    6          Barbro Vallin               6 Kungälvs OK                  47:51 
    7          Ingrid Borgliden           20 Vänersborgs SK             1:03:46 

               Barbro Blom                 6 Frölunda OL               ej start 



D65  (6)       1940 m                      

    1          Britt Rangert              14 Växjö AIS                    32:08 
    2          Birgitta Stenström         20 Vänersborgs SK               32:37 
    3          Lilian Samuelsson           6 Kungälvs OK                  34:45 
    4          Ann-Britt Björkman          6 Kungälvs OK                  37:36 

               Marie-Louise Lundström      7 OK Löftan                 Ej godk. 
               Margareta Johansson        20 Trollhättans SOK          ej start 



D60  (4)       1940 m                      

    1          Ann-Britt Johansson         6 IK Stern                     30:23 
    2          Ingrid Rex Wallström        6 IK Uven                      34:58 
    3          Ingegerd Olsson             6 OK Alehof                    38:12 
    4          Lotta Börjesson             6 Sävedalens AIK               39:26 



D55  (7)       1940 m                      

    1          Karin Axelsson              6 IK Uven                      26:59 
    2          Solveig Hedenblom           6 Sjövalla FK                  30:11 
    3          Eva Johansson               6 Kungälvs OK                  31:44 
    4          Gunilla Hogedal            20 Vänersborgs SK               33:11 
    5          Eva Blomström               6 IK Stern                     34:59 
    6          Ann Kristin Lindegårdh      6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:03 
    7          Marion Hallsten             2 Uddevalla OK                 45:02 



D55 Motion  (3 2080 m                      

    1          Britt Blom                  2 Ljungskile FK                32:07 
    2          Eva-Maj Johansson          20 Markbygdens OK               52:14 
    3          Birgit Ljung                2 OK Gipen                   1:01:08 



D50  (7)       2290 m                      

    1          Anna-Karin Granath          6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:16 
    2          My Engström                 6 Lerums SOK                   34:30 
    3          Eva Karlsson                2 Uddevalla OK                 35:03 
    4          Marite Åkerström           20 SOK Träff                    43:28 
    5          Mona-Lisa Jansson           6 Kungälvs OK                  49:15 
    6          Carina Wiström              6 Sävedalens AIK               49:27 

               Katarina Östling           20 OK Skogshjortarna         Ej godk. 



D45  (10)      2550 m                      

               Jenny Homann                6 Frölunda OL               Ej godk. 
               Ing-Marie Brander-Stran     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
               Karin Bergdahl              6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
               Lisbeth Bergagård           6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
               Anita Davallius             2 Uddevalla IS              Ej godk. 
               Nina Bejbom                 2 Uddevalla OK              Ej godk. 
               Annette Falck-Larsson      20 Vänersborgs SK            Ej godk. 
               Britta Sahlin              20 Vänersborgs SK            Ej godk. 
               Ann-Sofie Karlsson          2 OK Skogsmunken            Ej godk. 
               Gudrun Wadman               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



D45 Motion  (3 2570 m                      

    1          Maria Tryggö               20 Trollhättans SOK             30:05 
    2          Susanne Olsson             20 Herrljunga SK Skid o OL      39:00 
    3          Yvonne Frisk                2 OK Skogsmunken               39:54 



D40  (2)       2860 m                      

    1          Ingalill Grund              2 OK Roto                      48:45 

               Åsa Jellvert                6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 



D21  (9)       3580 m                      

    1          Hanna Rangert              14 IK Hakarpspojkarna           36:06 
    2          Frida Wallström             6 Sävedalens AIK               37:40 
    3          Anna Nilsson               13 FK Snapphanarna              41:45 
    4          Maria Göthfors              6 Göteborg-Majorna OK          48:57 
    5          Jenny Johansson            20 Vänersborgs SK               58:41 

               Johanna Rönnqvist           7 OK Löftan                 Ej godk. 
               Linda Martinsson            6 IF Marin Väst             Ej godk. 
               Agneta Nordholm             6 Sävedalens AIK            ej start 
               Maria Johansson             2 OK Skärmen                ej start 



D20  (2)       2860 m                      

    1          Josefin Bergagård           6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:00 
    2          Agnes Ramle                 6 Sjövalla FK                  52:30 



D16  (4)       2920 m                      

    1          Julia Ohlsson               2 Uddevalla OK                 35:41 
    2          Malin Widén                 2 Uddevalla OK                 35:47 
    3          Frida Strömgård            20 Rydboholms SK                50:21 

               Marianne Wadman             6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 



D14  (2)       2570 m                      

    1          Sophie Svennungsson         2 OK Gipen                     44:46 

               Elin Wahlgren               6 Sjövalla FK               ej start 



D12  (4)       2560 m                      

    1          Emma Renberg                6 FK Herkules                  22:44 
    2          Signe Steindahl             2 Stenungsunds OK              31:09 
    3          Elin Voksepp               20 OK Skogshjortarna            33:30 

               Kerstin Wadman              6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



D10  (8)       2200 m                      

    1          Josefine Liljeqvist         2 Stenungsunds OK              22:41 
    2          Hanna Gabrielsson           6 Kungälvs OK                  30:46 
    3          Ellen Nyman                 2 OK Gipen                     30:52 
    4          Josephine Thorsson          2 OK Gipen                     30:59 
    5          Julia Bergdahl              6 Sävedalens AIK               34:12 
    6          Kimberley Flach             2 OK Gipen                     50:51 

               Anna Nordholm               6 Sävedalens AIK            ej start 
               Elin Hermansson             6 Kungälvs OK               ej start 



U3  (3)        2560 m                      

    1          Jakob Laurell              20 OK Flundrehof                24:45 
    2          Charlie Johansson           2 OK Skogsmunken               26:55 
    3          Matilda Johansson           2 Stångenäs AIS                34:06 



U2  (6)        2200 m                      

    1          Elias Ljungqvist            6 Tolered-Utby Ol-klubb        20:54 
    2          Martin Gruvesäter           6 Tolered-Utby Ol-klubb        23:34 
    3          Sofie Gruvesäter            6 Tolered-Utby Ol-klubb        23:41 
    4          Ronja Steindahl             2 Stenungsunds OK              24:30 

               Erik Hogedal                6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
               Axel Hermansson             6 Kungälvs OK               ej start 



U1  (1)        2110 m                      

               Rasmus Fjordside            6 Sävedalens AIK            ej start 



Inskolning  (5 2110 m                      

               Disa Rangert               14 IK Hakarpspojkarna           Godk. 
               Rasmuss Jansson               Klubblös                     Godk. 
               Linus Jansson                 Klubblös                     Godk. 
               Jennifer Stigsson          20 Trollhättans SOK             Godk. 
               Elina Reinholdsson         20 Vänersborgs SK               Godk. 



Öppen 2  (2)   3560 m                      

    1          Totte Holm                 20 Markbygdens OK               53:18 
    2          Siv Pettersson              6 Göteborg-Majorna OK        1:02:10 



Öppen 4  (11)  2940 m                      

    1          Mattias Ljungqvist          6 Tolered-Utby Ol-klubb        30:02 
    2          Kalle Eklund                2 Ljungskile FK                44:19 
    3          Karin Laurell              20 OK Flundrehof                44:56 
    4          Annika Gustavsson           2 OK Gipen                     50:57 
    5          Jenny Rönnkvist             7 OK Löftan                    52:30 
    6          Kristina Hogedal            6 Kungälvs OK                  54:35 
    7          Mary Larner                 6 Göteborg-Majorna OK          59:48 
    8          Martin Svennungsson         2 OK Gipen                   1:02:02 
    9          Björn Engelbrektsson          Klubblös                   1:10:18 
   10          Bengt Mohlin                6 Göteborgs Skidklubb        1:14:34 
   11          Annika-Marie Aadnöy           Klubblös                   1:23:17 



Öppen 5  (6)   3960 m                      

    1          Erik Laurell                2 OK Gipen                     37:15 
    2          Ingemar Brunsson           20 OK Skogshjortarna            40:06 
    3          Tony Grantz                 2 Ljungskile FK                40:41 
    4          Raxo Modin                    Klubblös                     43:52 
    5          Katarina Åkerström          6 FK Herkules                  44:00 

               Karin Sederlöv                Klubblös                  Ej godk. 



Öppen 7  (17)  2950 m                      

    1          Erik Lauri                  6 FK Herkules                  28:59 
    2          Ernst Johannessen             Klubblös                     34:04 
    3          Fredrik Pettersson            Klubblös                     34:59 
    4          Malin Christensson          2 Uddevalla OK                 35:49 
    5          Joakim Lundqvist            6 Göteborg-Majorna OK          40:29 
    6          Tomas Hugosson                Munkedals SOK                41:01 
    7          Cecilia Börjesson           6 OK Alehof                    41:06 
    7          Håkan Olsson                  Munkedals SOK                41:06 
    9          Karin Olsson                  Munkedals SOK                42:07 
   10          Herman Sahlin                 Klubblös                     43:26 
   11          Sten Karlsson               6 Sävedalens AIK               54:12 
   12          Karin Elfman                6 IF Marin Väst                56:01 
   13          Arne Fredholm               6 Frölunda OL                1:05:15 
   14          Elisabeth Lundqvist         6 Göteborg-Majorna OK        1:07:42 
   15          Lillemor Hallin               OK Landehof                1:14:03 
   16          Ann-Marie Carlsson          6 Sävedalens AIK             1:18:18 

               Oskar Bergqwist               Klubblös                  Ej godk. 



Öppen 8  (6)   4740 m                      

    1          Håkan Flingmark             2 Uddevalla OK                 45:08 
    2          Björn Lövhammer             6 IFK Göteborg                 51:04 
    3          Kimmo Kalpio                  Klubblös                   1:02:22 
    4          Hanna Weimann               6 IK Uven                    1:09:05 
    5          Tomas Bäckman               6 Frölunda OL                1:19:15 
    6          Viktor Bengtsson            6 Frölunda OL                1:29:17